Тема уроку. Знайомство з народними традиціями писанкарства.
Малювання писанок.
Мета
уроку. Закріпити знання дітей про характерні ознаки весни. Розвивати
естетичні почуття,
викликані красою весни. Розповісти учням
про звичаї та обряди
святкування Великодня; вчити дітей
розписувати писанки,
прикрашати їх декоративним розписом;
закріпити навички роботи з
різними художніми матеріалами;
виховувати старанність,
акуратність; сприяти формуванню
поваги до праці народних
майстрів і розумінню народно-
прикладного мистецтва.
Обладнання.
Писанки, крашанки, мальованки, дряпанки, ілюстрації, зразки
дитячих робіт,
присвячених великоднім святам, великодній
натюрморт, малюнки, сухі
стержні з кулькової ручки.
Художні
матеріали. Гуаш, парафінова свічка, папір, пензель.
Хід уроку
І.
Організаційна частина.
ІІ.
Робота над темою уроку.
1.
Актуалізація опорних знань.
Ось і прийшла до нас знову довгожданна
весна. Цілу зиму вона спала у своєму чарівному ліжку, сплетеному із
барвінкового листя і м’яти, а постіль її була з осикового пуху, вкривалась
покривалом із барвистих квітів і шовкових трав, їй снились прекрасні, добрі
сни. Та ось прийшла пора прокинутись. Встала вона, потягнулась, вмилась першим
дощиком та взялась до роботи.
А як приходить весна? Ви мені допоможете? Я
починатиму речення, а ви усно доповните його.
Піднялося
вище … (сонечко).
Сонце
пригріло … (землю).
Стали довшими
… (дні).
Розтав …
(сніг).
Прилетіли з
теплих країв … (птахи).
Весна в наш край приходить тихо і
непомітно. Спочатку сонце піднімається вище на небосхилі, а тоді з кожним днем
посилає все більше і більше тепла. Сонечко тихесенько, ніби матуся, пробуджує
природу від зимового сну. Небо стає синє-синє. По ньому пливуть яскраво-білі
пухнасті хмарки.
Минає кілька днів, і весна стає
сміливішою, гомінкою. Починає танути сніг. На горбах з’являються перші проталини. Тягнеться до сонечка несміла травичка. Оживають
радісні дерева. Додому з вирію повертаються перелітні птахи.
А яка весна?
Зараз пограємо з вами у таку гру. Гра «Яка
весна?»
Я
називатиму ознаки. Якщо ви вважаєте, що вони відносяться до весни, то
посміхаєтесь, а якщо навпаки, то сумуєте. Відповіддю будуть ваші обличчя.
Домовились?
Весна (радісна, морозна, сніжна, тепла,
дзвінкоголоса, чарівна).
Молодці. А ще я знаю, що ви любите
розгадувати загадки. Спробуйте відгадати і мої.
Ще вітер зимовий з дощем загуде,
Ще сніг острівцями блищить де-не-де.
Береза сережки свої розпускає.
Чи ви здогадались, коли це буває?
Де вона проходить, -
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають.
2.
Повідомлення теми і мети уроку.
3.
Вступна бесіда.
Весна прийшла,
свята принесла. Але найбільше з них - Великдень
-Паска. Це день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах
та в оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна. Все починає рости,
квітнути.
Українці мають
давній звичай розмальовувати на Великдень курячі яйця. Подивіться на декотрі з
них (унаочнення). Вони дійсно є гарним подарунком.
Сьогодні, діти,
ми з вами відкриємо для себе красу наших писанок, ознайомимося з великодніми
звичаями.
А хочете я
розповім казочку про писанку?
Залишивши
гніздечко, покотилось яєчко… Та котилось воно недалечко. Квочка з курчатами на
подвір’ї гуляла, діток своїх забавляла.
- Мамо, он яєчко по стежці котиться, - сказало найменше
курчатко. -Ану ж, яке воно на колір? – Біле, як сніг, - сказала квочка. – А
сніг який? – спитав півник, бо курчаток взимку ще не було, і снігу вони не
бачили. – Такий білий, як оте яєчко, що котиться, - відповіла квочка. – Однак
скоро Великдень. То давайте пофарбуємо яєчко, щоб воно було барвисте, як весна.
Закотили курчатка
яєчко до своєї хати й ну його фарбувати. Припустив теплий дощик, потім стала
веселочка в небі. Курчатка у веселочки фарб позичали, на білому яєчку весну
малювали. Малювали лапками та писали пір’ячком – і покотилася
писанка зеленим подвір’ячком.
4. Розповідь учителя.
Без писанки не
обходиться жоден Великдень. Як символ Христового Воскресіння, її освячують у
церкві разом з паскою, ставлять на святковому столі, дарують на щастя рідним та
друзям. Так наша писанка стала відома в усьому світі, а в Канаді їй поставлено
пам’ятник.
А прикотилася до нас писанка із сивої давнини. Для наших пращурів яйце
було символом зародження життя, символом сонця, тепла і вічності.
Дотепер вважається, що писанка приносить щастя.
5. Фізкультхвилинка.
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будем дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали – сіли, встали – сіли,
Бачте, як розвеселіли.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю припрошати.
Ось і ми всі повертілись
І тихесенько усілись.
6. Робота в групах.
Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення
розмальовані яєчка поділяють на декілька видів.
Завдання групам.
На дошці зашифровані слова, які позначають види
великодніх яєчок. Розшифруйте ці слова і поясніть їх значення.
ИШКРААНК
САНПИКИ
КИЛЬОМАНВА
КИПАНДРЯ
Сьогодні
ми будемо виготовляти писанку.
7.
Розповідь учителя.
Майстри
по- різному роблять писанки. Найчастіше вони використовують при цьому віск.
Зробити писанку з воском по- справжньому -
це копітка і непроста справа, але
потрошку навчитися можна. Ми сьогодні намалюємо писанку з використанням воску
на папері.
Ваші яйця
зафарбовані гуашшю темного кольору.
А
що символізують кольори писанок?
Червоний – радість життя.
Чорний – родючість землі.
Жовтий – символ сонця.
Голубий – символ неба.
Зелений – символ весни.
Ще раз роздивіться взірці візерунків на
писанках і продряпайте на яєчку
сухим
стержнем з кулькової ручки.
8.
Практична діяльність учнів.
9.
Перегляд і демонстрування дитячих робіт.
10.
Виготовлення святкової композиції «Христос воскрес!»
ІІІ.
Підсумок уроку.
На паску
є дуже хороший звичай: люди обмінюються крашанками, писанками, дарують їх одне
одному з найкращими побажаннями щастя, добра, здоров’я.
Нехай з нинішнім Великоднем
Приходить щастя в вашу хату,
Нехай у вас завжди буде
У родині свято!
Нехай вам писанки несуть
Сонечка краєчок,
Нехай всміхаються боки
Золотих яєчок.
Немає коментарів:
Дописати коментар